Életmódváltás okosan, egyszerűen - interjú Lázár Linda táplálkozástudományi szakemberrel I. rész
- Pálnik Szandra
- Jan 9, 2017
- 3 min read

Életmódváltás. Nem kell részleteznem, mit takar, mert mindenhonnan ez folyik, ugyanakkor egyben mutatja a felmerülő igényt is. De hogyan legyen valóban az életünk része? Hogyan építsük be a “jó” étkezést a mindennapokba? Ami pedig a legfontosabb kérdés: Hogyan maradjon ez egy olyan tartós állapot, amiben nem érezzük azt, hogy állandóan éhezünk?
Ezekre a kérdésekre kerestem a választ, miközben Lázár Linda táplálkozástudományi szakemberrel beszélgettem.
Szia Linda! Először is tisztázzuk, mert szerintem sokan nem tudják - bevallom, én sem - ki is pontosan a táplálkozástudományi szakember, dietetikus? Van különbség táplálkozási tanácsadó és dietetikus között?
Szia! Vannak dietetikusok, táplálkozástudományi szakemberek, akik egyetemi végzettséggel rendelkeznek, és természetesen találkozhatunk különböző képzéseket elvégző tanácsadókkal. Az alapvető különbség a dietetikus és a táplálkozástudományi szakember között az, hogy a dietetikusok kórházakban, beteg emberekkel foglalkozhatnak, míg mi az egészséges emberekkel foglalkozunk (sportolókkal, fogyni vagy izmosodni vágyókkal). Igyekszünk segíteni az életmódváltásban, az egészséges táplálkozás alapelveit elsajátítani.
Mi a tapasztalatod, miért nehéz sokaknak az életmódváltás? Hol a buktató? Hiszen ha olyan egyszerű lenne, mindenki bomba alakkal rendelkezne, nem lenne szükség olyan szakemberekre, mint te.
Ez egy nagyon nehéz és összetett kérdés. Az én egyik véleményem az, hogy gyerekkorban kell már kialakítani az emberekben az egészséges életmód iránti elköteleződést. A kellő mennyiségű és minőségű sport, helyes táplálkozás és kiegyensúlyozott családi háttér lehet a jó kiinduló alap. De nem kell elkeseredni azoknak sem, akik felnőttként szeretnének változtani az életükön, hiszen van megoldás, de kell hozzá kitartás, akarat. Miután kialakítottunk egy új életformát, már sokkal könnyebb és gördülékenyebb lesz az életünk. Egy nagy buktató az lehet - és szokott lenni -, ha valaki családban él, és a család többi tagja nem vesz részt ebben az életmód változásban, és a csoki, finom liszt és chips minden nap a közelünkben vannak. A legnehezebb dolog, ami miatt kell a szakember, az az, hogy nagyon-nagyon sok információ kering mindenféle fórumon és az emberek nem tudnak kiigazodni köztük. Az egyik helyen és napon ezt állítják, majd máshol más időben pedig az ellenkezőjét. A különböző “fantasztikus” diétás, fogyókúrás trendek megjelenése, és a sikersztorik - ami egyik embernek működik, a másiknak nem biztos, hogy igen - sem segítenek. A tanácsadáson személyre szabottan fogunk hozzá az életmódváltáshoz. A fizikai aktivitást és a táplálkozást kell átbeszélni, de egyik se működik igazán a másik nélkül. Én szeretem az embert egészben vizsgálni és nem csak az életének egy szeletét.
Fontosnak tartom a népszerű, ám véleményem szerint káros diétákkal kapcsolatos tévhitek eloszlatását. Gondolok itt például a káposztaleves diétára, vagy a sokféle változatban létező 90 napos diétákra.
Miben rejlik a népszerűségük és hol a hiba bennük?
A népszerűségük egyrészt abban rejlik, hogy a médiában azt sugallják nekünk, hogy XY modell vagy sportoló ezt és ezt a diétát használta és mennyire bevált neki, de mint tudjuk, lehet, hogy ez nem igaz. Nem vagyok kibékülve ezekkel a divatdiátákkal, mert általában ha hoz is sikert, akkor rövidtávon, és utána visszaesés is tapasztalható. Ezek nem egy új életmódot hoznak az életünkbe, mindössze elhitetik velünk, hogy rövid idő alatt le tudunk jó sokat fogyni. A drasztikus módszerek nem jók, folyamatosan és fokozatosan álljunk át egy jobb életmódra, ez lesz a kifizetődőbb. A buktató bennük pedig mindig más és más, lényegében egyik sem változatos és sok más tápanyagot megvon a szervezetünktől, ami miatt hiányállapotok is felléphetnek szervezetünkben és szép lassan (nem hirtelen) de kialakíthatnak betegségeket is.

Tudnál mondani 3 egyszerű lépést, amivel elindulhatunk az életmódváltás felé?
Azt szeretném hangsúlyozni, hogy mindig csak 1-2 dolgot változtassunk meg, hogy ne érezzük azt, hogy fenekestül felfordult az életünk, és a végén feladjuk, mert “jaj, én úgyse tudok minden nap ilyet enni, és inkább abbahagyom és bevágok egy finom pizzát” - hozzáteszem, néha tényleg jó.
Alapvető dolgok, amik könnyen bevezethetők:
igyunk több folyadékot és főként vizet (lehet azt is változatosan inni, citromosan, mentásan, uborkásan…) és közben szorítsuk ki a cukrozott üditőitalokat
ne cukrozzunk és sózzunk mindent rögtön (teát is cukor mentesen kezdjük el fogyasztani). Azt fogjuk észrevenni, hogy az igazi ízeket el kezdjük érezni.
figyeljünk arra, hogy napi 4-5 alkalommal együnk inkább és ne egyszerre sokat.
A további részekben többek között kitérünk még arra, hogy mit is jelent az ”eat clean” kifejezés, elkanyarodunk egy kicsit az étkezés lélektana felé és megtudhatjuk, miért ne higgyünk a mérlegnek.
Ha további kérdésetek van a témával kapcsolatban, írjatok nekem ide, vagy keressétek Lindát a Facebook oldalán keresztül!
留言