Életmódváltás okosan, egyszerűen - Interjú Lázár Linda táplálkozástudományi szakemberrel II. rész
- Pálnik Szandra
- Jan 25, 2017
- 4 min read
Ismét az étkezésé a főszerep. Nem azért, mert nincs más témám, hanem mert hatalmas jelentősége van az egészségmegőrzés szempontjából (is). Ezt mindenki tudja, viszont sokan nem tesznek vagy nem tudnak tenni érte annak ellenére, hogy szeretnének formába lendülni. De aggodalomra semmi ok, mert sosem késő változtatni! Ebben segít Lázár Linda táplálkozástudományi szakember.
Az interjú első részében megismerhettük a könnyed életmódváltás alapjait, most pedig egy kicsit közelebbi rálátást kapunk a helyes étkezésre és a helytelen életmód okáról, következményeiről is szót ejtünk. Ismét említésre kerül a fogyókúrázók kedvenc eszköze, a mérleg és Linda elárulja nekünk, ő mire figyel az étrendje kialakításakor. Életmódváltás előtt állóknak kötelező olvasmány.
Mit gondolsz arról a népszerű jelenségről, hogy “Étkezz tisztán!”? Mit jelent ez számodra?
Úgy gondolom, mindig jönnek és mennek az újabbnál újabb diétás trendek, elnevezések. Ez is egy rettentő trendi kifejezés, “clean eating”. Szerintem mint minden hirtelen felkapott új trendnek vannak pozitív, de negatív oldalai is. Ennek a tiszta táplálkozásnak az elve, hogy ami a természetben megterem az egészséges és jó a szervezetnek, azzal nincs semmi probléma! Viszont a ne egyél semmi “műt” sokan félreérthetik, hiszen tévhitben élnek például az E-számok tekintetében is. Nem tudják, hogy nem minden “E” káros, de azért mert a szomszéd, barát, edző azt mondta, elhiszik. Minden esetre a zöldségek, gyümölcsök és a természetben megtalálható táplálékok mindig jó választás! Van is egy kedvenc mondásom: “A táplálékod legyen az orvosságod, és az orvosságod legyen a táplálékod”. Szerintem egy tudatos, mértékletes, változatos étkezéssel vigyázhatunk testünk egészségére. Akárhogy is hívják éppen az adott diétát, mindig óvatosan kell bánni vele, és érdemes kikérni egy szakértő véleményét. Túl sok az információ és az emberek nehezen igazodnak ki benne.
Nagyon sokan csak a mérleget nézik. Nem számít, milyen áron, csak mutasson kevesebbet a mérleg. Mit tanácsolsz az ilyen elszánt fogyni vágyóknak?
Ne a mérleget nézzük, mert az becsaphat minket. Mondok egy egyszerű példát és máris mindenki megérti: vegyünk egy 100 kg-os férfit, aki 180 cm. Akár a mérlegen a számot, akár a BMI indexet nézzük, meglátjuk, hogy 30,9-es , azaz túlsúlyos kategória. Ekkor azt mondjuk, hogy ejj, kicsit le kéne fogynia. De aztán megkérjük a férfi embert, hogy fáradjon be közénk, és meglátjuk, milyen izmos és jóképű. Akkor jövünk rá, hogy a mérleg becsapott, hiszen semmi probléma nincs vele, csak izmos. A testünk összetételét nem mutatja meg a mérleg, és mint tudjuk az izomnak is van súlya! Szóval inkább sportoljunk, együnk egészségesen, tudatosan és ami a legfontosabb, hogy érezzük jól magunkat a testünkben.

Milyen kockázatai vannak a helytelen táplálkozásnak?
Ez szinte kimeríthetetlen és felsorolhatatlan. Be se tudnám fejezni a felsorolást, ha most arra kérsz. Cukorbetegség, elhízás, magas vérnyomás, magas koleszterin szint, különböző evészavaro stb. Rengeteg betegség mögött megbújhat a helytelen táplálkozás. De hogy miért eszünk helytelenül? Fontosnak tartom itt kiemelni a stresszt. Hiszen ha nyomás nehezedik ránk (munkahelyen, családi problémák), akkor igyekszünk megvígasztalni magunkat (vagy barátunkat, családtagunkat) valami finomsággal. Ha jó, ha rossz kedvünk van eszünk (vagy épp valaki semmit se eszik), ha ünnep van, ha unatkozunk, ha nyűgösek vagyunk eszünk. Az evés egy élvezet és sokan bújnak mögé. És mint tudjuk korunk egyik legnagyobb problémája a stessz. Én úgy gondolom, hogy a stressz miatt kialakulnak az evésproblémák, ami miatt pedig a betegségek.
Milyen esetekben fontos a személyre szabott étrend?
Ott leszünk mi, táplálkozástudományi szakemberek fontosak, amikor minden más csodafogyókúrás módszer, diéta és csodaedzésforma kurdarcot vallott már az életünkben. Van, hogy az edzés önmagában nem indítja be a fogyást. Sokan azért keresnek fel, mert nem tudnak kiigazodni a sok könyv, cikk és információk között. Van, aki nem tudja elindítani az élemódváltozást az életében. A konditermi edzés mellett kell egy megfelelő diéta, ha el szeretnénk érni az álom alakot és ha nem szeretne csirke-rizs unalmába fulladni.
Te hogyan étkezel? Hogy néz ki egy napi étrended? Mire figyelsz az étrended kialakításakor?
Nehéz lenne minden apró részletre kitérni, hogy mikre figyelek, hiszen már az életmódommá vált sokminden, így nem kell koncentrálnom ezekre. Íme pár dolog:
megtervezem az étkezésem pár napra előre, hogy tudatosan tudjak bevásárolni (így nem veszek felesleges dolgokat és így változatossá tudom tenni a napjaimat)
váltzatosan készítem el az ételeket, hogy boldogan egyem meg, amit eszek (pl: más fűszerezés)
sok folyadékot viszek be - csak vizet, gyümölcslevet és teát iszom (nem cukrozom)
zöldségek, gyümölcsök mindig vannak otthon (tízórai és uzsonna mindig tartalmazza az egyiket)
A mai napom:
Reggel ettem egy gyümölcsös zabkását (zab, lenmagtöret, búzakorpa, alma, fahéj) tejjel. Tízóraira ettem gyümölcsöt. Ebédre zöldborsófőzeléket ettem csirkével. Uzsonnára karalábét fogyasztottam. Vacsorára ettem tojást lilahagymával, paradicsommal, paprikával és magos, rozsos bagettet.

Csak az étkezésen áll vagy bukik az egészséges álomalak vagy tennünk kell még mást is a cél érdekében?
A többség csak két tényezőt említ meg, ha fogyásról, egészség prevencióról van szó: helyes táplálkozás és fizikai aktivitás (sportolás)! Ezt a két dolgot szokták százalékos arányban felosztani! Szerintem viszont nyugodtan oszthatjuk ezt több részre is: a pszichés tényezők is befolyásolják ezen célok sikeres elérését. Tehát mozogjunk, találjuk meg azt a sportot, amit szeretünk és fokozatosan vezessük be az életünkbe, ha eddig nem mozogtunk, vagy hozzuk vissza a régit, amit szerettünk. Együnk egészségesen és váljunk tudatos vásárlóvá. Figyeljünk a lelkünkre és nézzük meg, hogy mi lehet az oka annak, hogy nem tudunk lefogyni, vagy változtatni az életmódunkon.
Ha további kérdésetek van a témával kapcsolatban, írjatok nekem ide, vagy keressétek Lindát a facebook oldalán keresztül!
Comments